Pozorovacia veža Maňa, okres Nové Zámky

Vyhliadková rozhľadňa, ktorá slúži slovenským ornitológom na sledovanie vtáctva v chránenej krajinnej oblasti s názvom Žitavský luh.

Pozorovacia veža v obci Maňa je konštruovaná ako vyhliadková rozhľadňa, ktorá slúži slovenským ornitológom na sledovanie vtáctva v chránených krajinných oblastiach. V katastrálnom území obce Maňa sa totiž nachádza významné chránené vtáčie územie s názvom Žitavský luh.

Zastavaná plocha rozhľadne tvorí 4,8 x 4,5 m, jej celková výška siaha do 9,5 m výšky. Sklon strechy je 35°, krytinu vežičky tvorí asfaltový šindeľ. Atypické je na stavbe schodisko, na rozhľadniach sme zvyknutí skôr na to, že schodisko sa nachádza vnútri konštrukcie. V tomto prípade schodisko lemuje boky veže a výstup je tak plynulejší, s výhľadmi na okolitú krajinu.
Architektonický návrh si spracoval investor, my sme vytvorili vizualizáciu pred samotnou realizáciou, doladili konštrukčné detaily a pripravili všetok materiál na CNC stroji. V našej réžii sa konala aj montáž. Vyhliadková veža je vyrobená z červeného dreva, nie je impregnovaná, je len natretá.
Pozorovacia veža Vaňa. Vizualizácia veže. Návrh. Pozorovacia veža Vaňa. Reálna veža v porovnaní s návrhom.